43
ISLETME

İşletme Fakültesi

İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi, iktisat, işletme ve hukuk dersleri veren kürsü üyeleri tarafından 1977 yılında İşletme Mühendisliği Fakültesi adıyla kurulmuştur. Fakülte bugünkü adını 1982 yılında almıştır. O zamana kadar Makina Mühendisliği bünyesinde yer alan Endüstri Mühendisliği Bölümü de fakülteye eklenmiştir.
İşletme Fakültesi’ nde; İşletme Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği (UOLP), Ekonomi, İşletme (UOLP) olmak üzere 5 program bulunmaktadır.

FAKÜLTE WEB SAYFASI    Fakülte Tanıtım Kitapçığı


 • 2018 Kontenjanı: 355
 • Profesör Sayısı: 27
 • Doçent Sayısı: 22
 • Dr. Öğr. Üyesi Sayısı:26
 • Öğr. Gör. Sayısı: 5
 • Araş. Gör. Sayısı: 32
 • Uzman Sayısı: 1

İşletme Fakültesi Programları

 • İşletme Mühendisliği (%100 İngilizce)

  ABET akreditasyonu bulunan Türkiye’nin ilk İşletme Mühendisliği olan programda, temel ekonomi, hukuk ve işletme bilgilerinin yanında temel mühendislik ve teknoloji bilgileri de alan öğrenciler, edindikleri tasarım becerileriyle işletmelerin mühendislik süreçlerinin düzenlenmesi ve sorunların çözümü konusuna odaklanmaktadır.

  Bu programda, işletmelerin değişim süreçlerine liderlik edebilecek girişimci mühendisler yetiştirilmektedir.

  (%100 İNGİLİZCE) Ders planı için tıklayınız.

  AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ. 

  ISLETME_MUH
 • Endüstri Mühendisliği (%30 - %100 İngilizce)

  ABET akreditasyonu bulunan Endüstri Mühendisliği Programı’ nda öğrenciler, insan, makine, malzeme, bilgi gibi unsurlardan oluşan sanayi ve hizmet sektöründeki sistemlerin incelenmesi, örgütlenmesi, yürütülmesi, denetlenmesi ve geliştirilmesi için yeni sistem, model ve yöntem önerilerini ortaya koymak, bu mekanizmalarda oluşabilecek sorunları önceden görüp çözümü için alternatifler sunmak üzere eğitilmektedir.

  Bu programda, üretim ile yönetimde verimliliğe ve etkinliğe katkıda bulunmayı amaçlayan, teknik bilimlerin analitik zekâsı ve sosyal bilimlerin insan ilişkileri, iletişim ve yönetime ilişkin bakış açısını birleştiren mühendisler yetiştirilmektedir.

  (%30 İNGİLİZCE) Ders planı için tıklayınız.
  (%100 İNGİLİZCE) Ders planı için tıklayınız.

  AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ. 

  ENDUSTRI_MUH
 • Endüstri Mühendisliği UOLP - Southern Illionis University Edwardsville)

  Bu program İstanbul Teknik Üniversitesi ile Southern Illinois University Edwardsville arasında yıl paylaşımı esasına dayalı bir uluslararası ortak lisans programıdır.

  Programa kaydolan öğrenciler, öğrenimlerinin 1. ve 3. Yıllarını üniversitemizde 2. ve 4. yıllarını ise ABD’ de geçirirler. Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Programı Lisans diploması ve Southern Illinois University Edwardsville Endüstri Mühendisliği Lisans Diplomasını birlikte alırlar.

  Ders planı için tıklayınız.

  AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ. 

  ENDUSTRI_MUH
 • Ekonomi (%100 İngilizce)

  İstanbul Teknik Üniversitesi’ nin en genç bölümlerinden biri olan Ekonomi Programı, ekonomi (iktisat) teorisi ve pratiğini birleştirebilen, küresel rekabete hazır öğrenciler yetiştirmeyi hedeflemektedir. 

  Ders planı için tıklayınız.

  AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ. 

  EKONOMI
 • İşletme (UOLP - SUNY New Paltz)

  Bu program İstanbul Teknik Üniversitesi ile SUNY-New Paltz arasında yıl paylaşımı esasına dayalı bir uluslararası ortak lisans programıdır.

  Programa kaydolan öğrenciler, öğrenimlerinin 1. ve 3. Yıllarını üniversitemizde 2. ve 4. yıllarını ise ABD’ de geçirirler. Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Programı Lisans diploması ve SUNY-New Paltz İşletme Programı Lisans Diplomasını birlikte alırlar.

  Ders planı için tıklayınız.

  AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ. 

  ISLETME