43
ULUSLARARASI_SIRALAMA

Uluslararası Sıralama

İstanbul Teknik Üniversitesi asırlardır verdiği eğitimle öncü olmayı amaçlamıştır. Bu doğrultuda kendi alanında bölüm ve üniversite bazında uluslararası sıralamalarda çeşitli başarılar elde etmiştir.

qs
QS World Ranking by Subject’te “Mühendislik ve Teknoloji” Genel Kategorisinde Türkiye’nin Zirvesindeyiz

Dünyanın en saygın üniversite sıralamalarından QS World Rankings by Subject’in 2017 verileri için 4438 üniversiteden 3098’i incelenmiş ve bunlardan 1117’si sıralamaya girmiştir. Bu sıralamaya göre İTÜ, ‘’Üniversite ve Teknoloji’’(Engineering and Technology) kategorisinde dünyada 242. Türkiye’de ise 1. sırada yer almıştır. Sıralamaların alt dallarında ise “Mimarlık ve İnşa Edilmiş Çevre” (Architecture & Built Environment) alanında 101-150 bandına ve "Yer Bilimleri" (Earth and Marine Sciences) alanında 101-150 bandına yerleşen üniversitemiz, “Mineral ve Madencilik” (Mineral & Mining) alanında ise 31. sırada yer alarak dünya üniversiteleri arasındaki yerini göstermiştir.

Detaylar için tıklayınız.

green
İTÜ, GreenMetric’de İlk 100’deki “İlk ve Tek Türk Üniversitesi”

GreenMetric (Yeşil Ölçüm); 11 Aralık 2017 tarihinde dünyanın seçkin üniversiteleri arasında altyapı, enerji, iklim değişikliği, geri dönüşüm, su kaynakları, ulaşım ve eğitim gibi alanlarda yeşil ve sürdürülebilirlik açısından değerlendirilerek 619 üniversite içerisinde 77. sırada yer alarak ilk 100’e giren tek Türk üniversitesi İTÜ olmuştur.

Detaylar için tıklayınız.

us
İTÜ, US NEWS Mühendislik Alanında Türkiye Birincisi

Amerika Birleşik Devletleri’nin önemli yayınlarından US News, üniversitelerin akademik araştırmalarına ve itibarına dayanan, ayrıca öğrencilerin dünyadaki üniversiteleri karşılaştırmasına olanak sağlayan 2018 yılı sıralama sonuçlarına göre Mühendislik alanında 600 üniversitenin sıralandığı listede İstanbul Teknik Üniversitesi 181. sırada yer alarak Mühendislik alanında Türkiye’den ilk sırada yer almıştır.

Detaylar için tıklayınız.