43
ULUSLARARASI_SIRALAMA

Uluslararası Sıralama

İstanbul Teknik Üniversitesi asırlardır verdiği eğitimle öncü olmayı amaçlamıştır. Bu doğrultuda kendi alanında bölüm ve üniversite bazında uluslararası sıralamalarda çeşitli başarılar elde etmiştir.

İTÜ, GreenMetric’de İlk 100’deki “İlk ve Tek Türk Üniversitesi”

Yeşil Kampüs-2021

GreenMetric (Yeşil Ölçüm); 2020 yılında dünyanın seçkin üniversiteleri arasında altyapı, enerji, iklim değişikliği, geri dönüşüm, su kaynakları, ulaşım ve eğitim gibi alanlarda yeşil ve sürdürülebilirlik açısından değerlendirilerek 912 üniversite içerisinde 71. sırada yer alarak ilk 100’e giren tek Türk üniversitesi İTÜ olmuştur.

Detaylar için tıklayınız.

İTÜ, US NEWS Mühendislik Alanında Türkiye Birincisi

İTÜ Alan Bazında Dünyanın En iyi

Amerika Birleşik Devletleri’nin önemli yayınlarından , US News & World Report’un hazırladığı “Dünyanın En İyi Üniversiteleri’’ sıralamasında üniversitemiz mühendislik, kimya, inşaat mühendisliği, çevre/ekoloji ve yer bilimleri alanlarında Türkiye birincisi oldu. İTÜ, Türkiye içinde genel sıralamada ise üçüncü sırada yer aldı..


İTÜ 5 alanda Türkiye Birincisi

qs-2

Londra merkezli derecelendirme kuruluşu Quacquarelli Symonds (QS) 2020 yılında 48 akademik, 1.368 kurum, 5 disiplin alanında üniversiteleri incelediği raporunu açıkladı. Rapora göre, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık-Yapılı Çevre, Kimya Mühendisliği, Kimya, Yer ve Deniz Bilimleri, Çevre Bilimleri olmak üzere 5 alanda, Türkiye’deki üniversiteler arasında birinci sırada yer aldı. İTÜ, bu başarısıyla “Mühendislik ve Teknoloji” alanında dünya sıralamasında 2019 yılına göre 38 sıra birden yükselerek 218’inci oldu.İTÜ, Teknik Üniversiteler Arasında Birinci

urap-2

University Ranking By Academic Performance (URAP) tarafından 2019-2020 üniversite sıralamaları açıklandı. İTÜ, Türkiye’deki teknik üniversiteler arasında ilk sırada yer aldı.