43
YESIL KAMPUS

Yeşil Kampüs

Yaklaşık iki yıl önce hayata geçirilen ve her geçen gün eklenen yeni fikirlerle zenginleşen Yeşil Kampüs Projesi, İstanbul Teknik Üniversitesi’ni doğal yaşamın korunduğu, sürdürülebilir peyzaj anlayışının hakim olduğu, bisiklet ve yaya öncelikli, engelsiz bir kampüs haline getiriyor.

Kampüs içerisinde minimum karbon salınımını hedefleyen ve bisikletli ulaşım anlayışını benimseyen İstanbul Teknik Üniversitesi’nin, bu doğrultuda toplamda 6 kilometre olacak şekilde planladığı bisiklet ve yaya yolu projesinin şimdiye kadar 4 kilometrelik etabı tamamlandı. Üniversite içerisinde bisiklet satışı ve tamiri sağlanabilecek bir bisiklet evi inşa edilirken kampüsün çeşitli noktalarına bisiklet parkları yerleştirildi.

Proje kapsamında, çevre düzenlemeleri ekolojik, sosyal ve ekonomik boyutlarına dikkat edilerek, İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Yerleşkesi’nin içinde yer aldığı yeşil alanı korumak ve daha nitelikli hale getirmek için büyük bir titizlikle yürütülüyor.

Projenin bir diğer parçası olan ‘Engelsiz İTÜ’ ise kampüsün her yaştaki engelli kullanıcılar için rahat ve yaşanabilir olması hedefiyle yola çıkıyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen kaldırım ve yol çalışmalarının dışında, Türkiye’deki ilk ‘Engelliler İçin Tekstil Tasarım Merkezi’ de İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi bünyesinde kuruldu.
Hayata geçirildiği günde beri gittikçe büyüyen Yeşil Kampüs Projesi sayesinde, İstanbul Teknik Üniversitesi bu sene, sürdürülebilirlik ve çevre bilinci konusunda küresel farkındalık yaratan bir platform olan GreenMetric (Yeşil Ölçüm) sıralamasında 619 üniversite içerisinde 67. sırada yer alarak ilk 100’e giren tek Türk üniversitesi oldu.

Detaylı bilgi için tıklayınız.